COŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
Mam nadzieję, że moje artykuły pomogą Ci zaplanować pierwsze samodzielne tatrzańskie wycieczki narciarskie. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi dobrego kursu skiturowego i przyswajania umiejętności czytania śniegu, planowania drogi podejścia i zjazdu pod okiem doświadczonego narciarza wysokogórskiego.

Pierwsze foki za płoty
Artykuł omawia 5 łatwych, klasycznych wycieczek narciarskich w Tatrach – jeśli nie wiesz jak zacząć swą przygodę ze skiturami, zacznij ją od tej lektury.

Skiturowe ABC
Szukasz pomysłu na proste, ale satysfakcjonujące wycieczki skiturowe w Tatrach? Pomoże ci w tym mój artykuł opublikowany w magazynie N.P.M.
DOSTĘPNY
PO 1 LUTEGO
„…błądząc w mgle, spadasz z nawisu do nóg jakiegoś wygi górskiego, który cię bezinteresownie potem siedem dni po Tatrach wodzi, ucząc rozumu! Radzimy każdemu pierwsze kroki w Tatry, zimą, stawiać pod mądrem przewodnictwem stuprocentowej wygi górskiej. Szkoła życia jest najlepszą gramatyką narciarską. Żadne podręczniki w pełni jej nie zastąpią…”
– Józef Oppenheim

NARCIARSKIE PRZEJŚCIA TYPU HAUTE ROUTE:
Haute Route, czyli dosłownie „wysoka droga” to termin ukuty pierwotnie dla narciarskiego przejścia górami z Chamonix do Zermat. Dla mnie wariant wędrówki narciarskiej od schroniska do schroniska, podczas której przechodzi się całe pasmo górskie poznając kluczowe doliny, szczyty i przełęcze jest najbardziej pociągającą formą zimowej działalności w górach. Podczas kilku dni narastającego zmęczenia i zmieniających się krajobrazów trafimy zapewne na wszelkie rodzaje śniegu, najprzeróżniejsze pogody i doświadczymy całej palety stanów emocjonalnych od ekscytacji cudownym zjazdem po totalnie zniechęcenie torowania w świeżo spadłym śniegu.

Trawers Alp Otztalskich
DOSTĘPNY
PO 27 STYCZNIA

Silvretta na ostro
DOSTĘPNY
PO 16 LUTEGO

Przez Wysokie Taury
DOSTĘPNY
PO 1 MARCA

Pętla Ortlera
DOSTĘPNY
PO 1 MARCA
„…stromizna — trudność, zapewne, ale przyjemna trudność, całkowicie dająca się opanować narciarzowi. Groźna z powodu lawin, szreni?… Nie, to śnieg na stromiźnie może być groźny lub nie. Ona sama, przy dobrym śniegu, niema znaczenia dla dobrego technika. Najwyżej upoi pędem, lub sześcioma kozłami zakończy szusik…”
– Józef Oppenheim



BIBLIA NARCIARSTWA WYSOKOGÓRSKIEGO
„Szlaki narciarskie Tatr Polskich” Józefa Oppenheima to absolutna klasyka i lektura obowiązkowa każdego narciarza wysokogórskiego. Skrząca humorem, mądra i wciąż – pomimo rewolucji sprzętowo-technologicznej – bardzo aktualna.
Samego Oppenheima chyba przedstawiać nie trzeba – drugi naczelnik TOPR pełniący tę funkcję od roku 1914 do 1939, autor wielu klasycznych dziś tur tatrzańskich, barwna postać zakopiańskiego światka, dla przyjaciół po prostu Opcio.
Książeczka podzielona jest na 2 części:
- teoretyczną, omawiającą podstawowe zagadnienia związane z narciarstwem wysokogórskim takie jak trudności dróg narciarskich, warunki śnieżne, lawinowe i atmosferyczne, niezbędne umiejętności techniczne.
- praktyczną, opisującą szczegółowo 50 dróg narciarskich w Morskim Oko, Pięciu Stawach, Hali Gąsienicowej i Kondrackiej oraz w dolinach Kościeliskiej oraz Chochołowskiej.
Trwają prace nad udostępnieniem tej książki w elektronicznym formacie EPUB + MOBI, tak byś zawsze mógł mieć ją przy sobie, np. w telefonie, na czytniku lub tablecie.